مراقبت های پس از درمان فلوراید تراپی

مراقبت های پس از درمان فلوراید تراپی شامل پرهیز های غذایی و و ادامه درمان دارویی میباشد.

فلوراید تراپی چیست؟

یکی از روش های رایج ، ساده، بسیار موثر و مقرون به صرفه در پیشگیری از پوسیدگی در کودکان ، استفاده از فلوراید یا فلورایدتراپی می باشد. “فلوراید، از طریق چند مکانیسم اثر ضدپوسیدگی خود را ایفا می کند که مهم ترین آن تقویت مینای دندان و معدنی شدن مجدد مینای پوسیده شده است.

انواع خانگی و مطبی فلوراید در دسترس هستند که به طبع نوع مطبی غلظت بالاتری داشته و می بایست تحت نظارت دندان پزشک استفاده شود.

در مدت زمانی که ژل یا وارنیش در مجاورت دندان قرار دارد، فلوراید موجود در آن وارد ساختمان دندان شده و باعث استحکام آن و افزایش مقاومت به پوسیدگی می گردد. از طرفی چنانچه درمان فلوراید تراپی به صورت منظم انجام شود پیشرفت پوسیدگی های موجود را نیز کندتر می کند.

نکته مهم در مورد تاثیرگذاری بهینه فلوراید، کاربرد آن حداقل دوبار در سال و همچنین مصرف منابع متعدد از آن شامل خمیردندان ها، دهان شویه ها، ژل ها، وارنیش ها و … می باشد.

  • مراقبت‌های پس از درمان فلورایدتراپی

_در چند دقیقه اول، کودک آب دهان خود را بیرون بریزد.

_کودک تا نیم ساعت بعد از فلورایدتراپی غذا و نوشیدنی(حتی آب) نخورد.

_اگر از وارنیش فلوراید استفاده شده باشد در شب اول، از زدن مسواک خودداری شود تا وارنیش مدت زمان طولانی‌تری در تماس‌ با دندان‌ها قرار بگیرد.

مهم: با توجه به میزان پوسیدگی دندان کودک و طبق نظر متخصص، فلورایدتراپی به صورت دوره‌ای و منظم انجام می‌شود.

_در برخی از منابع گفته شده اگر کودک در هنگام فلورایدتراپی، مقداری از ژل را تصادفی بلعید، شیر  اضافه شود: در برخی منابع گفته شده