روکش دندان شیری

روکش دندان شیری و دلایل نیاز اگر دندانِ کودک شما، به دلیل پوسیدگی دچار تخریب وسیعی شده باشد برای ترمیم دندان شیری از روکش دندان استفاده می‌شود. بسیاری از دندان‌های شیری پس از درمانِ عصب‌کشی به دلیل کاهش استحکام دیواره ها، نیازمند به روکش می‌باشند. روکش دندانِ شیری در صورتی استفاده می‌شود که دیواره‌های تاجِ دندان ضعیف شده باشند و در صورتِ جویدنِ غذا احتمالِ شکستنِ آن وجود داشته باشد‌. تشخیص این امر برعهده‌ی دندانپزشک متخصص اطفال است.

 

روکش‌های دندان شیری :

1-استیل ضدزنگ

2-زیرکونیا

3-پلی کربنات

که امروزه بیشترین کاربرد به نوع اول یعنی استیل ضدزنگ مربوط می شود که اصطلاحا به آن SSC یا Stainless Steel Crown می گویند. چنانچه والدین یا کودک تمایل به داشتن روکش های سفیدرنگ داشته باشند می توان از نوع دوم یعنی روکش های زیرکونیا استفاده نمود. البته این نوع با وجود زیبایی و استحکام بالا معایبی مانند هزینه ی بالاتر و نیاز به تراش بیشتر دندان دارند.

 به طور کلی روکش‌ها استحکام بالایی دارند. همین امر سبب می‌شود از شکسته‌شدن دندان تا زمانِ طبیعی افتادنش جلوگیری کنند. هنگامی که دندان شیری به طور طبیعی بیافتد روکش هم خودبه‌خود به همراه آن خواهد افتاد ، در غیر این صورت دندانپزشک بایستی کودک را معاینه نماید. بدین ترتیب معمولا روکش ها تا سن ده تا دوارده سالگی در دهان حضور دارند.

هرانسانی در طول زندگی خود دو سری  دندان  (دندانهای شیری و دندانهای دائمی ) دارد. اولین دندان شیری حدودا شش ماهگی که در دهان کودک رشد میکند تا سن شش سالگی که اولین دندان دائمی در دهان رشد میکند  این  دوره را دندان شیری میدانند از 6 تا  12  سالگی دندان شیری جای خود را به دندان دائم میدهد این حد وسط که هم دندان شیری و هم دندان دائم وجود دارد را دندان های مخلوط می دانند  از سن 12سالگی به بعد تمام دندانها، دندان دائم است این دوره دندان دائم میشود.

اما باید بدانیم که گاهی موارد استثنا هستند که  دندان شیری دیر می افتد و دندان دائم هم دیر بیرون می اید.شمار دندان شیری 20 عدد است که در فک بالا 10 عدد و فک پایین هم 10عدد که به صورت قرینه در کنار همدیگر قرار گرفتن  وزمانی که دندان دائم جایگزین می شود به 32 دندان میرسد که خود به صورت قرینه قرار میگیرند.

 

اهمیت دندان شیری:

 

دندان شیری پایه اصلی دندان های دائم هستند پس مراقبت از آن لازم است اغلب انسان ها بر این باوراند که دندان شیری اهمیتی ندارد اما اینگونه نیست  این دندان به زودی جای خود را به دندان دائمی میدهد این دندان تا زمانی که در دهان است وظیفه اصلی را برعهده دارد.حفظ فضای لازم برای رشد دندان دائمی به عبارتی دیگر دندان شیری راهنمای رشد دندان دائمی است این دندان های شیری اگر زودتر از بین بروند باعث جابجای و نامنظم شدن دندان های دائمی به دلیل کمبود فضا خواهند شد.وهمچنین کشیدن زودتر از زمان موعود باعث میشود رشد فکی به درستی انجام نشود. برای دندان شیری ارزشی قائل نیستند  وزود افتادن آن را مسئله مهمی نمیدانند برای صحیح روییدن دندان دائمی هر کدام از دندان شیری باید  تا سن خاص در دهان باقی بمانند. اما باید بدانیم که هرگاه دندان شیری هم در وقت خود نیفتند میتواند باعث کج یا شاید نروییدن دندان دائمی زیری می گردداز دست رفتن زود هنگام یا دیر افتادن دندان شیری می تواند باعث صدمه به دندان دائمی وارد شود.

تفاوت دندان شیری با دندان دائمی

دندان های شیری ضعیف تر از دندان های دائمی هستن مینای آنها باریک تر و آسیب پذیرتر و همچنین  ریشه دندان ظریف و باریک تررنگ دندان شیری با دندان دائم هم متفاوت است البته که دندان شیری سفیدتر است.

آیا رویش دندان دائمی پشت دندان شیری نگران کننده است ؟

نه نگران کننده نیست اما اهمیت به آن لازم است معمولا این اتفاق در فک پایین می افتد که رشد دندان دائم پشت دندان شیری در فک پایین اصلا نگران کننده نیست به دلیل مقاومت دندان شیری است که با لق کردن دندان شیری و افتاده ان  دندان دائم کم کم جایگزین آن میشود اما اگر این اتفاق در فک بالا بیفتد که دندان دائم پشت دندان شیری باشد و این مورد خیلی محدود است در این زمان سریع به دندان پزشک مراجعه میکنیم به دلیل خطر انحراف فک که نظراکثر دندان پزشکان هم با کشیدن  دندان این مشکل حل میشود هدف نگهداری دندان های شیری تا زمان رشد دندان های دائمی است برای حفظ بافت لثه و استخوان اطراف دندان

چه چیزی باعث پوسیدگی دندان شیری میشود؟

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می افتد که با انجام زدن مسو اک  استفاده از نخ دندان هنوز مواد غذایی جامانده باشدآسیب لایه بیرونی دندان به صورت سوراخ های ریزمشکی یا اصطلاح عامیانه تر همون کرم خوردگی دندان رعایت نکردن بهداشت  دهان دندان باکتری های خرابکار قند و کربوهیدرات ها به اسید تبدیل می کند و هرچه  میزان قند بیشتر اسید بیشتر و مینای دندان ضعیف مشود ومنجر به خرابی دندان میشوند.

آیا دندان شیری هم ریشه دارد؟

بله!همانطور که میدانید دندان دائم ازدو قسمت ریشه وتاج تشکیل شده است برخلاف تصور عموم که گمان می کنند دندان شیری ریشه ندارد اما دندان شیری مانند دندان دائم ریشه وتاج دارد

زمانیکه والدین دندان های شیری افتاده ای کودکان را نگاه می کنند میبینند ریشه ندارد درصورتیکه ابتدا ریشه این دندان تجزیه میشود وسپس لق میشود به طوریکه با گاز زدن یک سیب درختی دندان لق شده به راحتی می افتد

آیا دندان شیری هم عصب کشیی میشود؟

بله!فرقی نداره دندان شیری یا دندان دائمی باشدپوسیدگی دندان به مرور زمان باعث عفونت دندان میشوداگر پوسیدگی درمان نشود به عصب میرسد اگر با عصب کشی درمان نشود این عفونت دندان به تمام نقاط سرایت میکند. باید توجه داشته باشین که پوسیدگی دندان شیری به این دلیل که مدت زمان کوتاهی هستند رها نکنیم چون دندان دائمی جایگذین آن می شود بلکه باید درمان شود تا منجر به عوارض شدید تر نشود آسیب های جدی به ما نرساند. عقب انداختن درمان ریشه باعث میشود دندان عفونی گردد دچار التهاب می گردد وممکن است برای جوانه دندان دائمی زیرین مشکل ساز گردد.

عصب کشی دندان شیری برحسب وضعیت دندان و تشخیص دندان پزشک متخصص کودکان به دو حالت است حالت اول فقط بافت تاج  دندان  خارج می گردد در حالت دوم اگر پوسیدگی گسترده تر باشد بافت ریشه های دندان خارج می گردد مسلما دندانپزشک قبل از اقدام  به مراحل درمان عصب کشی و همچنین  روکش دندان از بی حسی دندان استفاده می کند که در حین کار کودک درد نخواهد کشید.

چرا دندان شیری نیاز به روکش دارد؟

روکش دندان شیری نقش مهمی درحفاظت وپوشاندن دندان دارد. دندان چه دائمی چه شیری در صورتی که پوسیدگی گسترده باشد وهمچنین پرکردن دندان کافی نباشد درکل ساختمان دندان ضعیف باشد که احتمال شکستن جداشدن پرکردگی دندان زیاد است بافت زیادی از دندان از بین رفته دراین صورت روکش مطمئن تر است تا زمانی که دندان شیری جای خود را به دندان دائمی بدهد دوام میاورد.

جنس روکش دندان کودکان چیست ؟

روکش دندان شیری با روکش دندان بزرگسالان متفاوت است جنس استیل و زنگ نزنی دارد به همین دلیل  رنگ روکش دندان شیری  نقره ای است و نیاز به قالب گیری هم ندارد اما برای دندان دائمی حتما باید قالب گیری شود.

رنگِ این روکش‌ها نقره‌ای است و امروزه فقط برای دندان‌های خلفی (عقبی) استفاده می‌شوند.

•فرایند چسباندن روکش دندان

قرار دادن روکش دندان شیری در یک جلسه انجام می‌شود. دندانپزشک متخصص اطفال پس از آماده‌سازی و تراشیدن دندان، روکش مناسبِ دندان کودک را انتخاب کرده و بعد از تنظیمات روی دندان قرار داده و بوسیله چسب مخصوص ثابت نگه می دارد.

•مراقبت‌های پس از درمان روکش

تا نیم ساعت بعد از گذاشتن روکش دندان شیری، کودک از خوردن مواد غذایی خودداری کند.

در صورتی که کودک احساس درد داشته باشد، می‌توان از داروهای مسکن مانند شربت استامینوفن یا ایبوبروفن استفاده کرد و یا  لثه ناحیه مورد نظر را با آب نمک  ماساژ داد.

استفاده از دهان شویه کلرهگزیدین برای ماساژ دادن و تمیز کردن لثه او و لبه ی روکش ها به مدت یک تا دو هفته بسیار مهم است. این کار روند بهبود لثه را بسیار بهتر نموده و از التهاب آن جلوگیری می کند. در صورتی که کودک قادر به قرقره کردن و بیرون ریختن آب دهان نیست می توانید با استفاده از یک گوش پاک کن این کار را انجام دهید.

روکش  باید به وسیله‌ی مسواک زدن، تمیز نگه داشته شوند تا از تجمع مواد غذایی و التهابات لثه جلوگیری شود.

استفاده از نخ دندان بین روکش‌ها و دندان‌های اطراف نیز لازم است تا از تجمع باکتری‌ها جلوگیری شود.